Ras Al Jinz –tam, kde korytnačky dávajú Dobrú Noc

Autor: Roman Mahut | 11.12.2011 o 13:39 | (upravené 11.12.2011 o 17:18) Karma článku: 5,57 | Prečítané:  1026x

Muscat opúšťame skoro ráno. Cesta je príjemná, i keď značne monotónna. Skaly,piesok a nekonečná diaľnica smerujúca na juh. V meste Sur zablúdime, na ďalšom kruhovom objazde znovu nachádzame stratenú cestu. Dnes ideme do Ras Al Jinz- miesta , kde korytnačky dávajú Dobrú Noc. Kemp je neďaleko pláže. Kemp nie je hocijaký. Ale pieskový. Dostávame chatku, kde budeme dnes spať. Chatrč je vlastne stan,  obohnaný trsami palmových listov. Jednoduché ale príjemné. Vo vnútri je dokonca aj ventilátor. Zotmieva sa už okolo 6.večer.Pred hlavným stanom potichu posedáva hlúčik pocestných , čakajúcich na večeru rovnako ako my. O hodinku neskôr sa dočkáme. Náš hostiteľ prináša misy jedla. Kladie ich na starú rybársku loď, slúžiacu ako stôl. Nádhera. Nádhera.

IMG_5491.JPG

Chatrč

IMG_5516.JPG

Jednoduché ale chutné jedlo

Náš hostiteľ dáva pokyny.

'Za 10 minút ideme.' Kam,netušíme. Ale necháme sa pozvať.

Ind-hostiteľ z kempu sa ukáže byť dobrým sprievodcom. Vybaví nám lístky rýchlo a bez zbytočného čakania. A tak v skupinke hlučných turistov kráčame smerom na pláž. Sprievodca z rezervácie korytnačiek všetkých dôrazne upozorňuje. Je zakázané fotiť a nahlas sa rozprávať. Čoskoro pochopíme. S jednou slabou baterkou blúdime po pláži. Po istom čase sa dočkáme. Diera hlboká asi meter. V nej korytnačka. Sprievodca vypne baterku. Postávame neďaleko. Pri splne toho veľa vidíme. Korytnačka kladie vajcia. Jedno,druhé,tridsiate...

IMG_5614.JPG

Krásavica

Úžastný pocit,neopakovateľná nádhera. Zážitok,ktorý nevidím každý deň. Korytnačka intenzívne kladie vajíčka , ponáhľajúc  sa , aby to stihla do východu slnka.

Rozhodneme sa prísť ráno ešte raz. Vtedy sa korytnačky vracajú späť do mora. O štvrtej ráno je vo veľkej hale neskutočný ruch. Náš hostiteľ z kempu opäť nesklame. Na posledný chvíľu nám vybaví lístky. Sprievodca z prírodnej rezervácie nepokojne upozorňuje  okolostojacich. Skupina je veľká, ľudia s deťmi sú nedisciplinovaní. Udržať pokoj a kľud je nesmierne dôležité. Korytnačky potrebujú ochranu, kľud a predovšetkých bestresové prostredie na pláži.

IMG_5609.JPG

Ráno na korytnačej pláži

Ráno mierime na pláž B. Včera večer sme tu neboli. Dlho kráčame po piesku. Sprievodca Ahmed ukazuje neďalekú dieru. Je tam. Krásavica. Rýchlo sa skupinka delí na polovice. Je prísne zakázané fotiť s bleskom. Zákazy sú na to, aby sa porušovali. Ani ma neprekvapí , keď indickí turisti v krátkej chvíli vytiahnu svoje telefóny. Blesk.Blesk.Blesk.  Je ešte tma. Sprievodca je sklamaný. Predpisy nefungujú. Ľudia sú nedisciplinovaní. Korytnačka sa v momente dostáva z diery pomáhajúc si vlastnými plutvami-nohami. Smeruje do mora.

 

IMG_5627.JPG

Utekajme,už ide

IMG_5650.JPG

Ešte pár metrov...

IMG_5656.JPG

Všetky cesty vedú do mora

IMG_5669.JPG

Nie všetky vajcia sa dokážu skryť pod piesok

Potom druhá. Korytnačka sa ponáhľa,začína svitať. Rýchlo do mora. Ahmed hlási odchod.  Je znechutený. Snaží sa. Ras Al Jinz v pomerne krátkej dobe preslávili korytnačky. Aby sa zamedzilo nekontrolovateľným a komerčným návštevám, výskyt turistov musia regulovať. Nie všetci si to vážia.  Ľudia sú nedisciplinovaní. Náhle nás sprievodca oddelí od skupiny Indov a spýta sa:

´Chcete ostať?´

´Iste´, bez váhania prikivujeme. Máme šťastie.Ahmed nám ukáže ďalšie miesta , kde azda nájdeme korytnačky. Čoskoro  príde pick-up. Náš sprievodca odchádza.

IMG_5688.JPG

Času je málo a voda stúpa

Na pláži ostávame úplne sami. Korytnačka sa začína hýbať . Odhrabáva si piesok,do ktorého sa len včera úplne zahrabala. Plutvami i chvostom sa snaži zo svojho hniezda vyhrabať.  Nedarí sa jej. Slnko vychádza. Pomôcť jej alebo nie?

IMG_5707.JPG

Pomôcť si musí sama. S námahou sa jej to nakoniec podarí. Rýchlo smeruje do mora. Zanecháva za sebou stopy ako buldozér. Posledná vlna a korytnačka zelená navždy zmizne v Indickom oceáne.  Keď už máme dosť pozorovania vĺn do brehov pieskovej pláže,odchádzame. A tu,hľa,neďaleko,čosi sa začne hýbať. Tam je. Ďalšia. Táto korytnačka je značne spomalená. Slnko už dávno vyšlo a ona sa stále snaží. Nakoniec sa jej to podarí a veľká vlna nenávratne uzavrie za sebou tento úžasný zážitok.

IMG_5716.JPG

IMG_5695.JPG

cestou späť do mora

IMG_5699.JPG

Sprievodca Ahmed

IMG_5703.JPG

Nie všetky to stihnú do mora

IMG_5721.JPG

Korytnačka zelená

IMG_5724.JPG

Chelonia mydas

Zelená korytnačka(niekedy označovaná aj ako čierna), vyskytuje sa v tropických a suptropických moriach. Kôli kladeniu vajec migruje, dokonca až tisíce kilometrov. Pláva rýchlosťou asi 3 km/h. V Ománe-oblasti Ras Al Jinz kladie vajcia najčastejšie v období  Júl-December. Malé korytnačky začínajú vychádzať  asi tri mesiace po kladení. Nie všetkým sa to podarí.  Medzi predátorov patria krabi a vtáky.Prirodzene taktiež človek.

IMG_5735.JPG

na pláži Ras Al Jinz

IMG_5742.JPG

ešte 3 vlny a je tam

Sledovanie korytnačiek je nezabudnuteľný zážitok, ktorý odporúčam každému, kto bude mať príležitosť. Pobrežie Ománu(oblasť  Sharqiya,južne od mesta Sur) ponúka najlepšie podmienky s ich najväčším výskytom na Arabskom poloostrove .

 

 


View Larger Map

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Prehrali a odišli k medveďom. Danko nie je prvý, kto sa po porážke stratil

Za medveďmi pravidelne chodil Vladimír Mečiar, po neúspešných voľbách sa trikrát vytratil aj Robert Fico.

KOMENTÁRE

Bojkot zasadania vlády vracia Dankovi v hre vážnosť

Tromfom Danka je teraz jeho nevypočítateľnosť, náladovosť.

PRIMÁR

Strachu sa bude dať zbaviť. Vedci ho zničia pomocou svetla

Objav pomôže obetiam traumatizujúcich zážitkov.


Už ste čítali?